Events featuring athletes with local, regional ties at 2016 Olym - WRCBtv.com | Chattanooga News, Weather & Sports

#Rio2016

Events featuring athletes with local, regional ties at 2016 Olympic games

Posted: Updated:
CHATTANOOGA, TN (WRCB) -

The 2016 Olympic games in Rio will feature several athletes with ties to the Tennessee Valley or southeast region of the United States.

The following is a complete schedule of events that include those athletes:

Saturday, August 6

  • Dustin Tynes (Baylor grad swimming for Bahamas)
    • Men’s 100m breaststroke heats, 3:04 p.m.
    • Men’s 100m breaststroke semifinals, 11:08 p.m.
  • Kelsey Robinson (UTK ties)
    • Women’s indoor volleyball preliminary (pool B, match 5), 4:05 p.m.
  • Hannah Wilkinson (UTK ties, playing for New Zealand)
    • Women’s soccer preliminary match (group G, match 14), 7:00 p.m.
  • Rhian Wilkinson (UTK ties, playing for Canada)
    • Women’s soccer preliminary match (group F, match 3), 2:00 p.m.
  • Chase Kalisz (UGA)
    • Men’s 400m individual medley heats, 1:02 p.m.
    • Men’s 400m individual medley finals, 10:03 p.m.
  • Matias Koski (UGA, competing for Finland)
    • Men’s 400m freestyle heats, 12:48 p.m.
    • Men’s 400m freestyle final, 9:30 p.m.
  • Jay Litherland (UGA)
    • Men’s 400m individual medley heats, 1:02 p.m.
    • Men’s 400m individual medley final, 10:03 p.m.
  • Amanda Weir (UGA ties)
    • Women’s 4x100m freestyle heats, 2:24 p.m.
    • Women’s 4x100m freestyle final, 10:24 p.m.

Sunday, August 7

  • Dustin Tynes (Baylor grad swimming for Bahamas)
    • Men’s 100m breaststroke finals, 10:53 p.m.
  • Tamika Catchings (UTK)
    • Women’s basketball preliminary match (group B, game 2), 11:00 a.m.
  • Martina Moravcikova (UTK ties, competing for Czech Republic)
    • Women’s 100m breaststroke heats, 1:56 p.m.
    • Women’s 100m breaststroke semifinals, 10:29 p.m.
  • Kira Toussaint (UTK ties, competing for the Netherlands)
    • Women’s 100m breaststroke heats, 1:56 p.m.
    • Women’s 100m breaststroke semifinals, 10:29 p.m.
  • Javier Acevedo (UGA ties, competing for Canada)
    • Men’s 100m backstroke
  • Matias Koski (UGA ties, competing for Finland)
    • Men’s 200m freestyle heats, 12:19 p.m.
    • Men’s 200m freestyle semifinal 1, 9:11 p.m.
    • Men’s 200m freestyle semifinal 2, 9:20 p.m.
  • Brittany MacLean (UGA, competing for Canada)
    • Women’s 400m freestyle heats, 1:33 p.m.
    • Women’s 400m freestyle final, 10:10 p.m.
  • Olivia Smoliga (UGA)
    • Women’s 100m backstroke heats, 1:02 p.m.
    • Women’s 100m backstroke semifinals, 11:36 p.m.

Monday, August 8

  • Tamika Catchings (UTK ties)
    • Women’s basketball preliminary match (group B, game 4), 11:00 a.m.
  • Martina Moravcikova (UTK ties, competing for the Czech Republic)
    • Women’s 100m breaststroke final, 10:54 p.m.
  • Kira Toussaint (UTK ties, competing for the Netherlands)
    • Women’s 100m breaststroke final, 10:54 p.m.
  • Kelsey Robinson (UTK ties)
    • Women’s indoor volleyball preliminary match (pool B, match 8), 2:00 p.m.
  • Brittany MacLean (UGA, competing for Canada)
    • Women’s 200m freestyle heats, 12:02 p.m.
    • Women’s 200m freestyle semifinal 1, 9:03 p.m.
    • Women’s 200m freestyle semifinal 2, 9:12 p.m.
  • Melanie Margalis (UGA ties)
    • Women’s 200m individual medley heats, 1:56 p.m.
    • Women’s 200m individual medley semifinals, 11:36 p.m.
  • Olivia Smoliga (UGA)
    • Women’s 100m backstroke final, 10:30 p.m.

Tuesday, August 9

  • Hannah Wilkinson (UTK ties, competing for New Zealand)
    • Women’s soccer preliminary match (group G, match 6), 6:00 p.m.
  • Rhian Wilkinson (UTK ties, competing for Canada)
    • Women’s soccer preliminary match (group F, match 6), 3:00 p.m.
  • Gunnar Bentz (UGA)
    • Men’s 4x200m freestyle relay heats, 1:17 p.m.
    • Men’s 4x200m freestyle relay finals, 10:38 p.m.
  • Brittany MacLean (UGA, competing for Canada)
    • Women’s 200m freestyle final, 9:19 p.m.
  • Melanie Margalis (UGA ties)
    • Women’s 200m individual medley final, 11:29 p.m.
  • Brittany Rogers (UGA ties, competing for Canada)
    • Women’s gymnastics team competition final, 4:00 p.m.

Wednesday, August 10

  • Tamika Catchings (UTK ties)
    • Women’s basketball preliminary match (group B, game 8), 2:30 p.m.
  • Molly Hannis (UTK)
    • Women’s 200m breaststroke heats, 1:47 p.m.
    • Women’s 200m breaststroke semifinals, 11:11 p.m.
  • Martina Moravcikova (UTK ties, competing for Czech Republic)
    • Women’s 200m breaststroke heats, 1:47 p.m.
    • Women’s 200m breaststroke semifinals, 11:11 p.m.
  • Kelsey Robinson (UTK ties)
    • Women’s indoor volleyball preliminary match (pool B, match 18), 2:00 p.m.
  • Allison Schmitt (UGA ties)
    • Women’s 4x200m freestyle relay heats, 1:31 p.m.
    • Women’s 4x200m freestyle relay final, 10:55 p.m.

Thursday, August 11

  • Molly Hannis (UTK)
    • Women’s 200m breaststroke final, 10:17 p.m.
  • Martina Moravcikova (UTK ties, competing for Czech Republic)
    • Women’s 200m breaststroke final, 10:17 p.m.
  • Brittany MacLean (UGA ties, competing for Canada)
    • Women’s 800m freestyle heats, 12:26 p.m.
  • Brittany Rogers (UGA ties, competing for Canada)
    • Women’s gymnastics individual all-around, 4:00 p.m.
  • Bubba Watson (UGA ties)
    • Men’s golf tournament play

Friday, August 12

  • Lanni Marchant (UTC ties, competing for Canada)
    • Women’s 10,000m final, 11:10 a.m.
  • Tavis Bailey (UTK ties)
    • Men’s discus throw qualifications, 9:30 a.m.
  • Tianna Bartoletta (UTK ties)
    • Women’s 100m dash preliminaries, 11:55 a.m.
    • Women’s 100m dash round 1, 10:40 p.m.
  • Tamika Catchings (UTK ties)
    • Women’s basketball preliminary match (group B, game 11), 2:30 p.m.
  • Martina Moravcikova (UTK ties, competing for Czech Republic)
    • Women’s 4x100m medley relay heats, 3:30 p.m.
  • Kelsey Robinson (UTK ties)
    • Women’s indoor volleyball preliminary match (group B, match 20), 2:00 p.m.
  • Jenny Dahlgren (UGA ties, competing for Argentina)
    • Women’s hammer throw qualifications, 7:40 p.m.
  • Brittany MacLean (UGA ties, competing for Canada)
    • Women’s 800m freestyle final, 9:20 p.m.
  • Shaunae Miller (UGA , competing for Bahamas)
    • Women’s 100m dash preliminaries, 11:55 a.m.
    • Women’s 100m dash round 1, 10:40 p.m.
  • Bubba Watson (UGA ties)
    • Men’s golf
  • Kendell Williams (UGA)
    • Women’s heptathlon heat 1, 9:35 a.m.
    • Women’s heptathlon heat 2, 9:41 a.m.
    • Women’s heptathlon heat 3, 9:47 a.m.
    • Women’s heptathlon heat 4, 9:53 a.m.
    • Women’s high jump, 10:50 a.m.
    • Women’s shot put, 8:35 p.m.

Saturday, August 13

  • Tavis Bailey (UTK ties)
    • Men’s discus throw final, 10:50 a.m.
  • Tianna Bartoletta (UTK ties)
    • Women’s 100m dash semifinals, 9:00 p.m.
    • Women’s 100m dash finals, 10:35 p.m.
  • Justin Gatlin (UTK ties)
    • Men’s 100m dash preliminaries, 9:30 a.m.
    • Men’s 100m dash round 1, 12:00 p.m.
  • Martina Moravcikova (UTK ties, competing for Czech Republic)
    • Women’s 4x100m medley relay final, 10:49 p.m.
  • Shaunae Miller (UGA, competing for Bahamas)
    • Women’s 100m dash semifinals, 9:00 p.m.
    • Women’s 100m dash final, 10:35 p.m.
    • Women’s 400m dash round 1, 11:00 a.m.
  • Keturah Orji (UGA)
    • Women’s triple jump qualifications, 8:40 a.m.

Sunday, August 14

  • Lanni Marchant (UTC ties, competing for Canada)
    • Women’s marathon, 9:30 a.m.
  • Tamika Catchings (UTK ties)
    • Women’s basketball preliminary match (group B, game 13), 11:15 a.m.
  • Justin Gatlin (UTK ties)
    • Men’s 100m dash semifinals, 9:00 p.m.
    • Men’s 100m dash final, 10:25 p.m.
  • Kelsey Robinson (UTK ties)
    • Women’s indoor volleyball preliminary match (pool B, match 30), 4:05 p.m.
  • Keturah Orji (UGA)
    • Women’s triple jump final, 7:55 p.m.
  • Shaunae Miller (UGA ties, competing for Bahamas)
    • Women’s 400m dash semifinals, 8:35 p.m.
  • Brittany Rogers (UGA ties, competing for Canada)
    • Women’s gymnastics vault, 2:46 p.m.
    • Women’s uneven bars, 4:20 p.m.
  • Levern Spencer (UGA ties, competing for St. Lucia)
    • Men’s high jump qualifications, 7:30 p.m.
  • Bubba Watson (UGA ties)
    • Men’s golf

Monday, August 15

  • Kali Davis-White (UTK, competing for Jamaica)
    • Women’s 200m dash round 1, 9:35 a.m.
  • Jenny Dahlgren (UGA ties, competing for Argentina)
    • Women’s hammer throw finals, 9:40 a.m.
  • Shaunae Miller (UGA, competing for Bahamas)
    • Women’s 400m dash final, 10:45 p.m.
    • Women’s 200m dash round 1, 9:35 a.m.
  • Brittany Rogers (UGA ties, competing for Canada)
    • Women’s balance beam, 3:46 p.m.
  • Cesar Castro (UGA ties, competing for Brazil)
    • Men’s 3m springboard diving preliminary, 2:15 p.m.

Tuesday, August 16

  • Sean Ryan (McCallie grad)
    • Men’s 10k open water swim, 9:00 a.m.
  • Tianna Bartoletta (UTK ties)
    • Women’s long jump qualifications, 9:05 p.m.
  • Kali Davis-White (UTK ties)
    • Women’s 200m dash semifinals, 10:00 p.m.
  • Justin Gatlin (UTK ties)
    • Men’s 200m dash round 1, 11:50 a.m.
  • Cesar Castro (UGA ties, competing for Brazil)
    • Men’s 3m springboard diving semifinal, 9:00 a.m.
    • Men’s 3m springboard diving final, 5:00 p.m.
  • Shaunae Miller (UGA, competing for Bahamas)
    • Women’s 200m dash semifinals, 10:00 p.m.
  • Brittany Rogers (UGA ties, competing for Canada)
    • Women’s gymnastics floor exercise, 2:47 p.m.
  • Levern Spencer (UGA ties, competing for St. Lucia)
    • Men’s high jump final, 7:30 p.m.

Wednesday, August 17

  • Christine Wolf (UTC ties, competing for Austria)
    • Women’s golf, 7:30 a.m.
  • Tianna Bartoletta (UTK ties)
    • Women’s long jump final, 9:15 p.m.
  • Kali Davis-White (UTK, competing for Jamaica)
    • Women’s 200m dash final, 10:30 p.m.
  • Justin Gatlin (UTK ties)
    • Men’s 200m dash semifinals, 10:00 p.m.
  • Kibwe Johnson (UGA ties)
    • Men’s hammer throw qualifications, 9:40 a.m.
  • Shaunae Miller (UGA, competing for Bahamas)
    • Women’s 200m dash final, 10:30 p.m.

Thursday, August 18

  • Christine Wolf (UTC ties, competing for Austria)
    • Women’s golf, 7:30 a.m.
  • Tianna Bartoletta (UTK ties)
    • Women’s 4x100m relay round 1, 11:20 a.m.
  • Christian Coleman (UTK)
    • Men’s 4x100m relay round 1, 11:40 a.m.
  • Justin Gatlin (UTK ties)
    • Men’s 4x100m relay round 1, 11:40 a.m.
    • Men’s 200m dash final, 10:30 p.m.
  • Leonita Kallenou (UGA, competing for Cyprus)
    • Women’s high jump qualifications, 9:00 a.m.

Friday, August 19

  • Christine Wolf (UTC ties, competing for Austria)
    • Women’s golf, 7:30 a.m.
  • Tianna Bartoletta (UTK ties)
    • Women’s 4x100m relay final, 10:15 p.m.
  • Christian Coleman (UTK)
    • Men’s 4x100m relay final, 10:35 p.m.
  • Justin Gatlin (UTK ties)
    • Men’s 4x100m relay final, 10:35 p.m.
  • Kibwe Johnson (UGA ties)
    • Men’s hammer throw finals, 9:05 p.m.
  • Shaunae Miller (UGA, competing for Bahamas)
    • Women’s 4x400m relay round 1, 8:40

Saturday, August 20

  • Christine Wolf (UTC ties, competing for Austria)
    • Women’s golf final round, 7:00 a.m.
  • Leonita Kallenou (UGA, competing for Cyprus)
    • Women’s high jump final, 7:30 p.m.
  • Shaunae Miller (UGA, competing for Bahamas)
    • Women’s 4x400m relay final, 10:00 p.m.

The closing ceremony for the Rio games will begin at 7:00pm on Sunday, August 21st, right here on Channel 3. 

Powered by Frankly