Tennessee Boys Basketball How They Fared - WRCBtv.com | Chattanooga News, Weather & Sports

Tennessee Boys Basketball How They Fared

Posted: Updated:
By The Associated Press
   
Class AAA
    1. Bearden (26-2) lost to Maryville 64-56, beat Powell 70-58.
    2. Southwind (23-3) lost to Collierville 72-65, beat Kirby 76-66, beat Memphis Central 53-49.
    3. Oak Ridge (25-2) beat Gibbs 82-66, beat Karns 74-61, beat Fulton 59-58.
    4. Blackman (18-4) lost to Stewarts Creek 39-36.
    5. Jefferson County (23-6) beat Cherokee 57-44, lost to Dobyns-Bennett 50-37.
    6. Hamilton (8-14) beat Melrose 97-65, beat Memphis Overton 74-63, beat Douglass 99-67.
    7. White County (25-2) beat Cookeville 76-45, beat Cumberland County 74-51.
    8. Station Camp (23-4) beat Mt. Juliet 62-52, beat Gallatin 68-40.
    9. Dyer County (21-3) beat Kennett, Mo. 75-70, beat Brighton 66-33.
    10.Brentwood (23-5) beat Summit 74-57.
Class AA
    1. CPA (25-4) beat Page 94-41, beat Marshall County 81-58.
    2. Creek Wood (25-0) beat Lewis County 97-46, beat Hickman county 88-45.
    3. Haywood County (26-2) beat Jackson North Side 91-83, beat Ripley 64-62.
     4. East Nashville         (25-2) beat Maplewood 75-54, beat Lipscomb Academy 65-41.
    5. Fulton (22-3) beat Alcoa 69-58, beat Anderson County 60-39, lost to Oak Ridge 59-58.
    6. Westview (23-5) beat Obion County 70-56.
    7. Cheatham County (20-3) beat Greenbrier 66-50, beat White House Heritage 62-54.
    8. Lexington (20-4) beat McNairy Central 68-38, lost to Kingsport Christian Home Education 83-46.
    9. Brainerd (18-5) beat Hixson 77-65, beat Tyner Academy 50-49.
    10.Ripley (24-9) beat Liberty 70-50, lost to Haywood 64-62.
Class A
    1. Union City (25-3) beat Humboldt 88-68.
    2. Mitchell (21-6) beat City Unviersity 45-38, beat Soulsville 77-30, B.T. Washington 69-32.
    3. Cosby (23-4) beat Northview Academy 73-44, Washburn 84-41.
    4. Clay County (22-4) beat Jackson County 58-48, beat Clarkrange 49-46, beat F.C. Boyd, Sr. Christian 66-36.
    5. Fayetteville (22-3) beat Culleoka 72-26, lost to Columbia Academy 70-61.
    6. Booker T. Washington (18-8) beat Memphis Northside 49-41, beat Middle College 77-44, lost to Mitchell 69-32.
    7. Hampton (21-7) beat North Greene 75-24, beat Johnson County 51-48.
     8. Middleton         (21-5) beat Adamsville 67-63, beat Walnut, Ms. 78-49.
    9. McKenzie (23-3) beat Greenfield 54-49, beat Carroll Academy 53-11.
    10. Grace Christian (18-8) beat Tellico Plains 73-53, beat Meigs County 63-50.
Division II
    1. CBHS (26-0) beat MHEA 47-42, beat St. Benedict 51-47.
    2. Brentwood Academy (23-2) beat McCallie 61-48, beat Father Ryan 50-37, beat Nashville Central Christian 64-52.
     3. Knoxville Webb         (27-5) lost to Knoxville Catholic 70-68, beat Ezell-Harding 76-50.
    4. St. George's (22-4) beat Fayette Academy 78-36, beat Sacred Heart of Jesus 60-53.
    5. Briarcrest (22-8) beat Memphis Nighthawks 79-43, beat MUS 51-37.
    6. McCallie (22-6) beat Brentwood Academy 61-48, beat Baylor 60-44.
    7. Franklin Road Academy (24-5) beat Nashville Central Christian 80-68, beat Hendersonville Christian 66-35, beat BGA 74-69.
    8. MBA (14-8) lost to Ensworth 63-52.
    9. Ensworth (14-10) beat Baylor 65-52, beat MBA 63-52, lost to Pope John Paul II 60-55.
    10. University-Jackson (21-7) beat Tipton-Rosemark 58-51.

Powered by Frankly