Tennessee Boys Basketball How They Fared - WRCBtv.com | Chattanooga News, Weather & Sports

Tennessee Boys Basketball How They Fared

Posted: Updated:
By The Associated Press

    
Class AAA
    1. Bearden (25-1) beat Heritage 52-37, beat Farragut 51-40.
    2. Southwind (21-2) beat Houston 73-69, beat Germantown 54-49.
    3. Oak Ridge    (22-2) beat Campbell County 78-47, beat Knox Central 77-63.
    4. Blackman    (18-3) beat Smyrna 57-42, beat Riverdale 53-35, beat Mountain Brook, Ala. 56-46.
    5. Hamilton (5-14) beat Memphis East 74-71, beat Memphis Central 60-51.
    6. Jefferson County (22-5) beat Seymour 72-43, beat Cocke County 57-42, beat Greeneville 56-46.
    7. White County (23-2) beat Warren County 72-71, beat Stone Memorial 82-58.
     8. Brentwood         (22-5) lost to Independence 55-49, beat Ravenwood 59-55.
    9. Station Camp (21-4) beat Lebanon 76-59, beat Wilson Central 71-49.
    10. Dyer County (19-3)      beat Hardin County 63-60.
Class AA
    1. CPA (23-4) beat Spring Hill 77-32, beat Giles County 85-34, beat Hoover, Ala. 57-41.
    2. Creek Wood (23-0) beat Montgomery Central 84-49, beat Camden Central 83-46.
     3. Haywood County         (24-2) beat Liberty 64-36, beat Jackson Central-Merry 88-53.
     4. East Nashville         (23-2) beat Pearl Cohn 59-48, beat Whites Creek 78-49.
    5. Fulton (20-2) beat Gatlinburg-Pittman 76-56, beat West 67-42.
    6. Westview    (21-5) beat South Gibson 63-54, beat Dyersburg 69-47.
     7. Lexington         (18-4) beat Fayette Ware 52-48, lost to Jackson South Side 72-68.
    8. Ripley (23-8) beat Jackson Central-Merry 104-80, lost to Covington 79-74, beat Halls 85-81.
    9. Cheatham County (18-3) beat White House 64-41, beat Sycamore 75-64.
    10. Brainerd    (16-5) beat Howard 73-37, beat East Ridge 71-54.
Class A
    1. Union City (24-3) beat Gibson County 84-57, beat Peabody 84-52.
    2. Mitchell (18-6) beat Oakhaven 83-57, beat Power Center 78-50, beat MAHS 77-45.
    3. Cosby (21-4) beat Tennessee School for the Deaf 74-43, beat Hancock County 60-41.
    4. Clay County (19-4) beat Gordonsville 62-58.
    5. Fayetteville (21-2) beat Forrest 65-34, beat Eagleville 66-40.
    6. Booker T. Washington (15-8) beat Memphis Business 68-39, beat G.W. Carver 82-55.
    7. Hampton (19-7) beat Cloudland 83-57, beat Unaka 81-53.
     8. Middleton         (19-5) beat Madison Academy Magnet 45-42, beat Decatur County Riverside 75-35.
    9. Grace Christian (17-7) beat Harriman 72-53, lost to CAK 75-68.
    10. McKenzie    (21-3) beat Henry County 63-58, beat Big Sandy 63-33, beat Dresden 59-43.
Division II
    1. CBHS (24-0) beat Center Hill, Ms. 50-48, beat MUS 53-44.
    2. Brentwood Academy (20-2) beat Pope John Paul II 73-36, beat Ensworth 64-51.
     3. Knoxville Webb         (25-4) beat King's Academy 99-51, beat Carter 92-74, beat Friendship Christian 74-34.
    4. McCallie    (21-5) lost to MBA 58-56, beat Father Ryan 57-51.
    5. St. George's (20-3) beat University-Jackson 75-70, beat Rossville Christian 70-28.
    6. Briarcrest (20-8) beat St. Benedict 69-34.
    7. Franklin Road Academy (21-5) beat Davidson Academy 69-61, beat University School of Nashville 63-48.
    8. Ensworth    (12-9) beat Father Ryan 62-49, lost to Brentwood Academy 64-51.
    9. MBA    (14-7) beat McCallie 58-56, lost to Pope John Paul II 58-43.
    10. University-Jackson    (20-7) lost to St. George's 75-70, beat Sacred Heart of Jesus 64-27, beat Jackson Christian 62-59.

Powered by Frankly