Tennessee Boys Basketball How They Fared - WRCBtv.com | Chattanooga News, Weather & Sports

Tennessee Boys Basketball How They Fared

Posted: Updated:
By The Associated Press

    
Class AAA
    1. Hamilton (2-15) beat Mitchell 66-62, beat Whitehaven 61-58.
    2. Bearden (23-1) beat William Blount 65-34, beat Hardin Valley 83-62.
    3. Southwind (19-2) beat Bolton 72-64, beat Wooddale 81-69, beat Ridgeway 77-71.
    4. Oak Ridge (20-2) beat Knoxville Halls 77-41, beat Anderson County 73-51.
    5. Blackman (15-3) beat Siegel 51-33, beat Oakland 44-39.
    6. Jefferson County (19-5) beat Morristown West 65-32, beat Morristown East 83-27.
    7. White County (21-2) beat Cumberland County 70-48, beat Rhea County 76-47.
    8. Brentwood (21-4) beat Centennial 84-59, beat Dickson County 58-38, beat Brentwood Academy 62-34.
    9. Whitehaven (12-5) lost to Memphis Central 50-45, lost to Hamilton 61-58.
    10. Station Camp (19-4) beat Portland 91-58, beat Hendersonville 69-43.
Class AA
    1. CPA (20-4) beat Marshall County 73-55, beat Cascade 86-48, beat Ensworth 52-51.
    2. Creek Wood (21-0) beat Waverly Central 90-74, beat Harpeth 82-63.
    3. Haywood County (22-2) beat Covington 76-57, beat Milan 48-33.
    4. East Nashville (21-2) beat Martin Luther King 64-59, beat Hume-Fogg 60-40.
    5. Fulton (17-2) beat Knox Central 55-40, beat Campbell County 85-35, beat Alcoa 62-61.
    6. Westview (19-5) beat Milan 85-64, beat Crockett County 77-47.
    7. Douglass (2-15) lost to Manassas 74-54.
    8. Ripley (21-7) beat Obion County 69-65.
    9. Cheatham County (16-3) beat Harpeth 69-61.
    10. Lexington (16-3) beat Bolivar Central 78-53, beat Chester County 54-50.
Class A
    1. Union City (22-3) beat Greenfield 67-55.
    2. Mitchell (15-6) beat Hillcrest 64-56, lost to Hamilton 66-62, beat MASE 78-18.
    3. Cosby (19-4) beat Northview academy 39-36, beat Berean Christian 70-52.
    4. Fayetteville (19-2) beat Middle Tennessee Christian 72-44, lost to LEAD Academy 63-58, beat Giles County 52-47.
    5. Clay County (18-4) beat Monterey 64-62, beat Pickett County 80-52.
    6. Booker T. Washington (13-8) beat Grad Academy 64-60, beat KIPP-Memphis 79-54.
    7. Hampton (17-7) beat Unaka 79-37, beat University School 102-69.
    8. Middleton (17-5) beat Scotts Hill 80-54, beat Jackson Christian 58-51.
    (tie) Collinwood (14-6) lost to Perry County 65-51, lost to Wayne County 52-45.
    10. Harriman (18-5) lost to Grace Christian 80-52, beat Kingston 69-59.
Division II
    1. Brentwood Academy (18-2) beat Baylor 46-28, beat MBA 66-46, lost to Brentwood 62-34.
    2. CBHS (22-0) beat St. Georges 66-58, beat Memphis FCA Nighthawks 64-34, beat Briarcrest Christian 46-43.
    3. Knoxville Webb (22-4) beat Gatlinburg-Pittman 65-53, lost to CAK 56-53.
    4. Briarcrest (19-8) lost to CBHS 46-43.
    5. St. George's (18-3) lost to CBHS 66-58, beat Sacred Heart of Jesus 54-36, beat Tipton-Rosemark 70-28.
    6. McCallie (19-4) beat Ensworth 44-43.
    7. MBA (13-6) lost to Father Ryan 45-41, lost to Brentwood Academy 66-46.
    8. Ensworth (11-8) beat Hamilton Heights 46-41, lost to McCallie 44-43, lost to CPA 52-51.
    9. Franklin Road Academy (19-5) beat Webb School 78-39, beat Davidson Academy 49-36, beat Zion Christian 86-53.
    10. Pope John Paul II (12-9) lost to Baylor 53-52.

Powered by Frankly