Tennessee Boys Basketball How They Fared - WRCBtv.com | Chattanooga News, Weather & Sports

Tennessee Boys Basketball How They Fared

Posted: Updated:
By The Associated Press

    
Class AAA
    1. Hamilton (15-0) beat Memphis Overton 58-50, beat Memphis East 76-71, beat Melrose 91-52.
    2. Bearden (21-1) beat Lenoir City 75-45, beat West 62-58.
    3. Southwind (16-2) beat Kirby 78-42.
    4. Blackman    (13-3) beat Stewarts Creek 39-35, lost to LaVergne 39-37.
    5. Oak Ridge (18-2) beat Clinton 80-52, beat Powell 85-44.
    6. Brentwood (18-4) lost to Franklin 60-47.
    7. Jefferson County (17-5) beat South Doyle 53-46, beat Sevier County 60-37.
    8. Whitehaven (10-4) beat Memphis Overton 40-39, lost to Memphis East 80-79
    9. Station Camp (17-4) lost to Gallatin 45-44, beat Beech 60-48.
    10. White County    (19-2) beat Clarkrange 78-60, beat Cookeville 61-58.
Class AA
    1. Creek Wood (19-0) beat Fairview 96-35, beat Montgomery Central 87-56, beat East Hickman 104-36.
    2. CPA (17-4) beat Giles County 73-41, beat Nashville Central Christian 77-63, beat Page 67-54.
    3. Haywood County (19-2) beat Jackson Central-Merry 92-55, beat Jackson North Side 65-41.
    4. East Nashville (19-2) beat Lipscomb Academy 51-25, beat Stratford 81-40.
    5. Douglass    (2-13) beat Westwood 57-52, beat Raleigh Egypt 96-63.
    6. Westview    (16-5) beat Dyersburg 64-41, lost to Obion County 71-67.
    7. Ripley (16-5) lost to Covington 88-85, beat Liberty 55-52.
    8. Cheatham County (15-3) lost to White House Heritage 51-45, beat Westmoreland 57-42.
    9. Fayette Ware (15-8) lost to Chester County 87-81, lost to Jackson South Side 79-74.
    10.Fulton (14-2) beat Gatlinburg-Pittman 67-61, beat Union County 45-38, beat Carter 71-68.
Class A
    1. Union City (21-3) beat Bradford 66-25, beat Halls 67-39, beat Lake County 67-55.
    2. Mitchell (12-6) beat Power Center 71-38, beat Hillcrest 55-38, beat MASE 60-22, lost to Velma Jackson, Ms. 55-47.
    3. Fayetteville (17-1) lost to Moore County 53-52, beat Community 71-42.
    4. Cosby (17-4) beat Unaka 55-39, beat Rockwood 47-38.
    (tie) Middleton (14-5) lost to Humboldt 74-64, lost to Trinity Christian 64-58.
    6. Hampton (15-7) lost to South Greene 59-54, beat Cloudland 60-51, beat Happy Valley 65-51.
    7. Collinwood (14-4) lost to Summertown 69-67, beat Loretto 60-56.
    8. Clay County (16-4) beat Jackson County 81-74, beat Cumberland County, Ky. 63-43, beat Macon County 61-46.
    9. Booker T. Washington (11-8) beat Memphis Northside 74-55, beat G.W. Carver 64-58, beat Middle College 62-49.
    10. Harriman (17-4) beat Wartburg 76-74, lost to Kingston 76-69.
Division II
    1. Brentwood Academy (16-0) beat McCallie 64-46, beat Wheaton Academy, Ill. 51-37.
    2. CBHS    (19-0) beat Memphis fCA 76-35, beat St. Benedict 66-53.
    3. McCallie    (18-4) lost to Brentwood Academy 64-46, beat Father Ryan 43-40, lost to Baylor 54-50.
     4. Knoxville Webb         (20-3) beat DCA 54-33.
    5. Briarcrest (19-7) beat MHEA 79-38, beat MUS 56-38, lost to Tupelo, Ms. 70-69.
    6. St. George's (15-2) beat St. Benedict 86-63, beat Rossville Christian 62-34.
    7. Franklin Road Academy (16-5) lost to MBA 59-44, beat Hendersonville Christian 63-48, lost to BGA 67-59.
    8. MBA    (13-4) beat Franklin Road Academy 59-44, beat Baylor 59-55, lost to Ensworth 54-43.
    9. Ensworth (10-6) beat Baylor 50-39, lost to Pope John Paul II 66-63, beat MBA 54-43.
    10. University-Jackson (14-6) beat Tipton-Rosemark 86-62, lost to Trinity Christian 68-63.


Powered by Frankly