TN Prep Football Roundup - WRCBtv.com | Chattanooga News, Weather & Sports

TN Prep Football Roundup

Posted: Updated:
(AP) Tennessee Prep Football How They Fared
Class 6A
    1. Maryville (4-0) beat Knoxville Hardin Valley 16-3.
    2. Blackman (5-0) beat Stewarts Creek 49-14.
    3. Oakland (4-1) beat Smyrna 35-14.
    4. Whitehaven (5-0) beat Melrose 34-12.
    5. Science Hill (4-0) beat Siegel 52-28.
    6. Hendersonville (5-0) beat Gallatin 56-14.
    7. Kingsport Dobyns Bennett (5-0) beat David Crockett 42-0.
    8. Ravenwood (4-0) beat Independence 21-7.
    9. Riverdale (4-1) beat LaVergne 42-15.
    10. Sevier County (3-1) beat Morristown West 28-21.
Class 5A
    1. Knoxville West (3-1) beat Farragut 49-30.
    2. Ridgeway (4-0) beat Kirby 42-13.
    3. Memphis East (5-0) beat Memphis Central 30-6.
    4. Anderson County (5-0) beat Karns 64-28.
    5. Hillsboro (5-0) beat McGavock 20-14.
    6. Ooltewah (5-0) beat East Hamilton 41-7.
    7. Henry County (3-2) beat Rossview 42-20.
    8. Tennessee (4-0) beat Sullivan Central 48-6.
    9. South Doyle (4-0) beat Cocke County 64-6.
    10. Campbell County (4-1) beat Clinton 41-34.
Class 4A
    1. Knoxville Fulton (5-0) beat Gatlinburg-Pittman 61-0.
    2. Knoxville Catholic (4-0) beat Tyner Academy 55-7.
    3. Greeneville (3-1) beat Claiborne County 49-0.
    4. Signal Mountain (5-0) beat Grundy County 70-14.
    5. Crockett County (5-0) beat Dyersburg 35-21.
    6. Pearl-Cohn (4-1) beat Lipscomb Academy 49-46.
    (tie) Trezevant (3-1) beat Fairley 42-0, beat Southwind 42-6.
    8. Liberty Magnet (3-2) beat Jackson Central-Merry 35-6.
    9. Sullivan South (4-1) beat Unicoi County 54-6.
    10. Marshall County (4-1) beat Spring Hill 36-13.
Class 3A
    1. Alcoa (4-1) beat Kingston 45-14.
    2. CPA (5-0) beat Page 49-7.
    3. Camden (5-0) beat Lewis County 40-22.
    4. East Nashville (5-0) beat Stratford 41-20.
    5. Lewis County (3-1) lost to Camden Central 40-22.
    6. Notre Dame (4-1) beat Bledsoe County 48-0.
    7. Fairview (2-3) lost to Montgomery Central 14-7.
    8. Westview (5-0) beat Milan 15-14.
    9. CAK (3-2) beat Scott County 41-21.
    10. Milan (3-2) lost to Westview 15-14.
Class 2A
    1. Trinity Christian Academy (4-1) beat Scotts Hill 49-28.
    2. Adamsville (4-1) beat Riverside 42-14.
    3. Grace Christian (4-1) beat Harriman 40-19.
    4. Peabody (4-1) beat Lake County 56-14.
    5. Hampton (3-1)idle.
    6. Huntingdon (3-2) beat West Carroll 28-0.
    7. Trousdale County (3-2) beat Goodpasture 29-7.
    8. Marion County (4-1) beat Lookout Valley 55-8.
    9. Mitchell (2-3) lost to Lewisburg, Miss., 47-40.
    10. Forrest (4-1) beat Eagleville 21-7.
Class A
    1. Union City (5-0) beat South Fulton 65-8.
    2. Greenback (4-1) lost to Oneida 14-7.
    3. Cloudland (5-0) beat Unaka 47-0.
    4. Nashville Christian School (5-0) beat Jo Byrns 48-8.
    5. Wayne County (4-1) beat Perry County 48-13.
    6. Columbia Academy (4-0) beat Richland 52-13.
    7. Coalfield (3-2) beat Oliver Springs 66-34.
    8. Copper Basin (3-2) lost to Andrews, N.C., 28-24.
    9. Midway (4-0) beat Tellico Plains 38-28.
    (tie) South Pittsburg (2-3) beat Whitwell 29-28.
Division II
    1. Ensworth (4-0) beat Father Ryan 40-22.
    2. Brentwood Academy (4-1) lost to MBA 52-44.
     3. McCallie (5-0) beat Bowling Green, Ky. ,      21-20.
    4. Baylor (5-0) beat Pope John Paul II 38-7.
    5. MUS (3-2) lost to South Panola, Miss., 48-9.
    6. MBA (4-1) beat Brentwood Academy 52-44.
    7. Knoxville Webb (2-2) beat Friendship Christian 36-14.
    8. Father Ryan (3-2) lost to Ensworth 40-22.
    9. BGA (4-1) beat Franklin-Simpson, Ky., 42-12.
    10. ECS (4-1) beat Harding Academy 46-13.


Powered by Frankly